Zásady ochrany osobních údajů

Výrobní prostředky

Změny se udály v posledních letech také ve sféře manipulace s díly. Ve výrobě vymizela namáhavá a pomalá ruční práce. Nahradily ji poloautomatické či automatické manipulátory – grippery/greifery (uchopovače), paletové zdviháky či další zařízení pro manipulaci s formami a nástroji.

Gripery a Greifery

Jedná se o pracovní nástroje, tedy výkonné části, teleoperátora či robota. Druh chapadla (uchopovače) se volí podle toho, co má mít ve výrobě za úkol:

MECHANICKÉ GRIPPERY

Asi nejznámější uchopovací zařízení má podobu dvou nebo tří (výjimečně i více) „prstů“ či čelistí, které mohou být buď rovné nebo negativně tvarované vůči součásti, k jejímuž úchopu je gripper určený. Mohou být i vícestupňové a podobat se lidské ruce.

MAGNETICKÁ HLAVA

Je vhodná na manipulaci s většími kovovými předměty.

VAKUOVÉ GRIPPERY

Přísavka či sestava přísavek, jež díky podtlaku uchopují předmět.

Montážní a svařovací přípravky

Stále častěji nacházejí uplatnění ve výrobě montážních či svařovaných celků. Jsou rovněž nezbytnou součástí robotických pracovišť a nasazují se i na opakované operace, kde je potřeba zachovat přesnost.

Jde o různá pomocná zařízení, která jsou projektována vždy na manipulaci s konkrétním objektem. Mohou mít podobu jednoduchého jednoúčelového zařízení i snadno modifikovatelného celku, jenž se dokáže přizpůsobit konkrétnímu výrobnímu programu. Záleží jen na požadavku každého zadavatele. Možnosti využití jsou opravdu široké a často i předčí očekávání uživatele. Ti si po jejich nasazení pochvalují hlavně zvýšení produktivity, snížení zmetkovosti a také pokles nákladů na manipulaci s materiálem.

3D tisk a aditivní výroba

Je doslova fenoménem současnosti. Využití 3D tisku ve výrobě otevírá firmám zcela nové možnosti. Zejména v případě prototypů, jejichž vývoj běžně stojí nejen spoustu peněz, ale také času. Jenže bez nich to nejde. Právě zde je tak velká příležitost pro využití CAD konstrukcí s aditivní výrobou.

Vytvoření prototypu na 3D tiskárně je rozhodně nejefektivnějším řešením daného problému. Čas strávený nad jeho konstrukcí je v obou případech stejný, ale ve fázi realizace jde již o značnou úsporu materiálu i výrobního času. V současnosti může jít o tisk plastu i kovových materiálů v počtu několika kusů i malých sérií. Zejména v případě CNC výroby pak není nutné řešit časovou ztrátu z přeprogramování strojů a kovový odpad vznikající při opracování materiálu či polotovaru.

Někteří věří, že továrny budou v budoucnosti bez strojů. Z velkých výrobních hal zbydou jen místnosti s 3D tiskárnami, které bude obsluhovat jeden člověk. V ideálním případě vše zvládne sám konstruktér. Produkce ani nebude muset být na jednom místě. Díky cloudovému propojení konstrukčního počítače s 3D tiskárnou bude možné výrobu řídit prakticky odkudkoli.

Máte i vy podobné vize? Máte vysoké náklady u prototypů či kusové výroby? Ozvěte se nám. Společně najdeme řešení vašeho problému.

Kontaktujte nás

Chcete vědět, jak konkrétně bychom zefektivněli váš výrobní proces a ušetřili vaše výrobní náklady? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

    Kontaktujte nás

    Chcete vědět, jak konkrétně bychom zefektivněli váš výrobní proces a ušetřili vaše výrobní náklady? Zarezervujte si bezplatnou konzultaci.